Błędne Skały  - Góry Stołowe pełne labiryntów

Błędne Skały: historia, legendy, zwiedzanie

Góry Stołowe pełne labiryntów: Błędne Skały

Błędne Skały to fascynująca formacja skalna, która stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych w Parku Narodowym Gór Stołowych, położonym w malowniczych Sudetach. Ta unikalna atrakcja przyciąga rocznie tysiące turystów, oferując im możliwość odkrywania tajemniczych labiryntów skalnych, które powstały w wyniku erozji. Podczas wędrówki po wąskich szczelinach i koridorach Błędnych Skał, odwiedzający mają okazję podziwiać niesamowite formacje skalne, które przez wieki kształtowała natura. Trasy są dobrze oznakowane i dostosowane do różnych poziomów kondycji fizycznej, co czyni je dostępnymi dla każdego – od rodzin z dziećmi po doświadczonych turystów.


Błędne Skały - Odkryj Tajemnice Parku Narodowego Gór Stołowych

Legenda: W tajemniczej krainie Gór Stołowych ukrywa się niezwykły labirynt Błędnych Skał, których kształty wprawiają w zdumienie i pobudzają wyobraźnię. Przez wieki miejscowi mieszkańcy snuli magiczne opowieści, a jedna z nich opowiada o potężnym Duchu Gór, Liczyrzepie. Dawne wierzenia prasłowiańskie opowiadały o starożytnym rytuale składania ofiar na ołtarzu w otoczeniu pięknej, dumnej góry z piaskowca, którego potężne masywy wyróżniały się na tle okolicznych lasów, stanowiąc naturalny punkt zebrań i ceremonii. Jednak pewnejwiosny wszystko się zmieniło, zamiast tradycyjnych ofiar dla Ducha Gór, na ołtarzu pojawiły się jedynie skromne deski, co wzbudziło ogromne niezadowolenie Liczyrzepy.

Duch Gór w wyniku swojej złości doprowadził do tragicznych wydarzeń,wzniesienie zatrzęsło się, popękały skały, a ludzie ginęli pod spadającymi głazami. Po tym wydarzeniu Błędne Skały stały się miejscem pełnym unikalnych formacji skalnych.

W labiryncie Błędnych Skał odnajdujemy różnorodne formy, szczeliny w skałach przypominają czasem zwierzęce kły lub pazury, a wybrzuszenia skalne układają się w kształty przypominające ludzkie postacie czy fantastyczne stwory.

Nad Wilczymi Dolami unosi się magiczna aura i tajemnica, co sprawia, że są one atrakcją dla odważnych poszukiwaczy przygód. Labirynt Błędnych Skał stwarza wrażenie jakby natura stworzyła tajemniczy plac zabaw dla wyobraźni, gdzie skalne formacje przybierają najdziwniejsze kształty, a szczeliny stają się bramami do innych światów. To miejsce, gdzie rzeczywistość splata się z legendą, a każdy kamień kryje w sobie opowieść.


Jak powstały Błędne Skały:

Ponad 90 milionów lat wstecz, kiedy to obszar dzisiejszych Błędnych Skał był południowym obrzeżem płytkiego morza, które miało głębokie związki z okolicznymi rzekami, przynoszącymi ze sobą piasek. W ciągu milionów lat piasek osadzał się na dnie morza, stopniowo tworząc warstwy, które z czasem stwardniały, przemieniając się w twardą skałę - piaskowiec.

W miarę cofania się morza, kolejne warstwy skał zostały odsłonięte, a procesy chemiczne przyczyniły się do ich zespolenia. To było około 25 milionów lat temu, kiedy to zaczął się proces wypiętrzania Sudetów, tworząc pasmo górskie. Erozja spowodowana działaniem wiatru i wody stopniowo zaczęła wygładzać i kształtować skały, a najbardziej podatne na erozję warstwy zostały wypłukane, pozostawiając za sobą niezwykłe formy skalne, takie jak malownicze grzyby, wąskie przejścia i różnorodne spękania.


Błędne Skały - zwiedzanie

Błędne Skały to jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska, tajemniczy, skalny labirynt, w którym można się zgubić. Spaceruje się tutaj pomiędzy skałami, są miejsca, w których jest tak wąsko, że trzeba się po prostu przeciskać.

W rezultacie powstał unikalny labirynt, znany jako Błędne Skały, który zachwyca swoją niezwykłą urodą i zapiera dech w piersiach, stanowiąc jednocześnie świadectwo długotrwałych procesów geologicznych i sił natury, które nadal kształtują nasz świat.

Obszar zwany Błędnymi Skałami ma powierzchnię 22 ha. Zawiera grupę niezwykłych form skalnych o wysokości około 6 - 11 metrów, powstałych w wyniku uciekającego wietrzenia piaskowca. Wiele skał ma swoje własne nazwy, na przykład: „Kamienne Siodło”, „Kurza Stopka”, „Labirynt”, „Tunel”, „Wielka Komnata”. W pobliżu Błędnych Skał znajduje się „Głaz Trzech Krzyży”. Niegdyś był to bardzo dobrze strzeżony punkt celny między powiatem kłodzkim a Królestwem Czeskim. Na głazie widnieje wiele dat, które jak głosi legenda wyryto dla upamiętnienia schwytania przemytników. Najstarsza pochodzi z 1616 roku.

Tuż po przekroczeniu bram Skalnego Labiryntu znajduje się jedyny punkt widokowy Błędnych Skał, zwany Skalnymi Czaszami. Widać z niego obydwa Szczelińce, Pasterkę, czeski Machov, a także Broumovske Steny .Przy dobrej pogodzie dostrzeżecie stąd także Karkonosze ze Śnieżką.


Błędne Skały - dojazd z Kudowy: 

ok. 15 min. autem z Kudowy Zdrój Drogą Stu Zakrętów jest pierwszy z parkingów- bezpłatny parking dolny YMCA, obok usytuowany jest wjazd na parking górny -płatny.

Z niego do wejścia na teren Błędnych Skał niebieskim szlakiem dotrzecie po ok. 1- godzinnym spacerze lub po ok. 1,5 godz. wędrówce  dydaktyczną ścieżką, oznaczoną zielonym listkiem.

Dużo łatwiejszą opcją dotarcia na Błędne Skały jest wybór płatnego parkingu górnego. Wjazd na niego jest możliwy tylko i wyłącznie w okresie od kwietnia do końca października. Droga prowadząca na parking górny jest wąska i kręta. Ze względów bezpieczeństwa ruch na niej jest regulowany - tj. przez 15 minut możliwy jest tylko i wyłącznie wjazd , by przez następne 15 minut możliwy był tylko zjazd.

 

Uwaga: trzeba kupić bilet online przed przyjazdem. https://pngs-m.eparki.pl

 

Błędne Skały - warto wiedzieć:

  • Fotografowanie: Błędne Skały oferują niezliczone możliwości do robienia niezapomnianych zdjęć, jednak pamiętaj o ochronie naturalnego środowiska.
  • Bezpieczeństwo: Podążaj tylko wyznaczonymi szlakami i przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, aby uniknąć ewentualnych niebezpieczeństw.

  • Poruszanie się z psem po trasach turystycznych na Błędnych Skałach oraz na Szczelińcu Wielkim jest zabronione! W obrębie Szczelińca Wielkiego, istnieje możliwość dojścia z psem TYLKO do Schroniska PTTK Na Szczelińcu.





Błędne Skały to miejsce, które każdy miłośnik przyrody i przygód powinien odwiedzić, odkrywając na własne oczy niesamowitą siłę natury i piękno polskiego krajobrazu. Nie przegap okazji, aby stać się częścią tej niezapomnianej przygody!

UWAGA!

Warto odwiedzić stronę z najczęściej zadawanym pytaniami, również pytaniami związanymi z ogranizają wycieczek grupowych:

https://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/turystfaq.html

EKOCENTRUM:

„Park Narodowy Gór Stołowych zaprasza do odwiedzenia nowego ośrodka edukacyjnego - Ekocentrum PNGS. Prezentowana jest tu nowoczesna, interaktywna ekspozycja stała poświęcona przyrodzie i historii Gór Stołowych
Pracownicy PNGS prowadzą zajęcia terenowe dla grup szkolnych, a także uczestniczą w zająciach wyjazdowych dla dzieci i młodzieży.
Od 2017r. PNGS posiada obiekt Centrum Szkoleniowo - Edukacyjnego w Karłowie (Karłów 10 - d. Hotel Karłów). W obiekcie znajdują się dwie sale konferencyjne oraz szeroka baza noclegowa.
W terenie Parku celom edukacyjnym służą ścieżki dydaktyczne:

  • Ścieżka Skalnej Rzeźby
  • Niknąca Łąka
  • Płazy
  • Czynna ochrona ekosystemów w PNGS
  • Stanowiska "Geoatrakcje Gór Stołowych"

Jedną z form nauczania w ośrodku dydaktycznym są warsztaty edukacyjne adresowane do dzieci i młodzieży Ziemi Kłodzkiej oraz przyjeżdżających w Góry Stołowe, a także do nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. Park Narodowy Gór Stołowych organizuje także wystawy i plenery fotograficzne oraz dba o wydawnictwa - broszury i foldery związane z przyrodą Parku i jej ochroną.

Oprócz pracowników realizujących działalność edukacyjną Park zatrudnia także pracowników naukowych, którzy prowadzą prace badawcze związane z przyrodą Gór Stołowych i jej ochroną, zajmują się dokumentacją badań prowadzonych przez placówki naukowe z zewnątrz i często w nich współuczestniczą, nadzorują praktyki studentów wydziałów przyrodniczych uczelni odbywane na terenie Parku, aktywnie uczestniczą w konferencjach naukowych i zjazdach związanych z badaniami przyrody parków narodowych.

Park Narodowy Gór Stołowych wydaje od 1996 roku naukowe czasopismo - rocznik pt. "Szczeliniec" publikujące opracowania związane nie tylko z przyrodą własnego terenu ale również czeskich Gór Stołowych i chronionych partii całego obszaru piaskowcowego północno czeskiej płyty kredowej. Na obszarze tym zlokalizowanych jest kilka czeskich parków krajobrazowych i dwa parki narodowe czeski "Czeska Szwajcaria" i niemiecki "Saska Szwajcaria" leżące na przełomie Łaby, z którymi Park Narodowy Gór Stołowych prowadzi od kilku lat współpracę.”

(źródło: PNGS)

Błędne Skały - WAŻNE:

Błędne Skały tylko z biletem i to najlepiej kupionym przed przyjazdem do Kudowy!!!

Tutaj też można kupić bilety na wjazd autem.

Bilety dostępne są tutaj:
https://pngs-m.eparki.pl

Błędne Skały: Opowieści z Narnii

Czy wiesz, że tutaj nakręcono sceny do filmu Opowieści z Narnii? Przeczytaj tutaj 

Błędne Skały rowerem

Turyści preferujący jazdę na rowerze, skorzystać mogą z wytyczonych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie, tras rowerowych. Trasy te wyznaczone zostały w sposób umożliwiający dotarcie na rowerze do najciekawszych fragmentów Gór Stołowych.

niebieski szlak rowerowy   Trasa Góry Stołowe - oznakowana w terenie kolorem niebieskim tworzy pętlę biegnącą po granicy otuliny Parku. Jest to trasa międzynarodowa - prowadzi, bowiem przez teren Polski oraz Czech. Całkowita długość trasy po obu stronach granicy wynosi 126 km. Na terenie Polski trasa posiada następujący przebieg: przejście graniczne Tłumaczów - Gajów - Radków - Ratno Dolne - Wambierzyce - Studzienna - Chocieszów - Wolany - Polanica Zdrój - Szczytna - Duszniki Zdrój- Słoszów - Kulin - Gołaczów - Dańczów - Kudowa Zdrój - przejście graniczne Czermna / Malá Čermná. Łączna długość trasy po stronie Polskiej to około 65 km.

czerwony szlak rowerowy  Trasa Ściany - oznakowana kolorem czerwonym biegnie przez centrum Parku Narodowego Gór Stołowych. Trasa ta tworzy pętlę prowadząca zarówno przez teren Polski jak i Czech. Na terenie Polski trasa posiada następujący przebieg: przejście graniczne Bożanov / Radków - Radków - Karłów - przejście graniczne Ostra Góra / Machovská Lhota. Łączna długość trasy po stronie Polskiej to 19 km.

zielony szlak rowerowy  Trasa Szczeliniec - oznakowana jest kolorem zielonym i w całości biegnie na terenie PNGS. Tworzy ona następującą pętlę: Karłów - Pasterka - Droga nad Urwiskiem - Skalne Grzyby - Batorów - Karłów. Łączna długość całej trasy wynosi 24 km.

Źródło: PGNS

Błędne Skały - mapa zwiedzania

Zaznaczone są tutaj najładniejsze formacje skalne w labiryncie Błędnych Skał.

źródło: PGNS

Nasza legenda o Liczyrzepie w Błędnych Skałach

Dla naszych najmłodszych gości, przygotowaliśmy taką o to opowieść:

W dawnych czasach, kiedy świat był jeszcze pełen tajemnic, a natura splatała się z magią w niezgłębiony sposób, w sercu górzystego królestwa Karkonoszy mieszkał duch znany jako Liczyrzepa. Był on strażnikiem wszystkiego, co żyło między stromymi szczytami i głębokimi dolinami, opiekunem drzew, zwierząt i czystych strumieni, które perlistym śmiechem przecinały zielone łąki.

Liczyrzepa, władca gór i wiatru, posiadał moc, której ludzie z dolin mogli tylko pozazdrościć. Mógł zmieniać bieg chmur i kierunek wiatrów, przyzywać deszcz do ugasić pragnienie ziemi lub sprawić, by słońce rozświetliło najciemniejsze zakątki lasów. Jego postać była równie zmienna jak kapryśna pogoda – czasem ukazywał się jako ma stary drwal, innym razem jako młodzieniec o oczach błękitnych jak bezchmurne niebo.

Legenda głosi, że w najbardziej zaczarowanym miejscu Karkonoszy, gdzie skały tworzą labirynt pełen tajemnic i zagadek, znanym jako Błędne Skały, Liczyrzepa ukrył swój najcenniejszy skarb. Nie były to jednak zwykłe bogactwa, jakie ludzka chciwość mogłaby pożądać. Skarbem tym była głęboka mądrość i harmonia z naturą, sekrety żyjącego świata, które Liczyrzepa był gotów podzielić się tylko z tymi, którzy wykazali się prawdziwą miłością i szacunkiem do przyrody.

Pewnego letniego ranka, grupa dzieci z pobliskiej wioski, kierowana legendami przekazywanymi przy ogniskach, postanowiła wyruszyć w poszukiwaniu Liczyrzepy. Pragnęły zobaczyć ducha gór i odkryć tajemnice, które skrywał. Ich droga była długa i pełna wyzwań. Musieli pokonać gęste lasy, przemierzyć ukryte doliny i wspiąć się na skalne szczyty, zawsze podążając za szeptami wiatru, które zdawały się ich prowadzić.

Kiedy w końcu dotarli do serca Błędnych Skał, odnaleźli Liczyrzepę. Ukazał się im w blasku zachodzącego słońca, otoczony tańczącymi liśćmi i świergotem ptaków. Jego oczy świeciły mądrością wieków, a głos był łagodny, jak szum strumienia.

“Dlaczego poszukujecie mnie, dzieci gór?” – zapytał.

“Szukacie skarbu? A co jest według was jest największym skarbem, który można znaleźć w górach?” – zapytał dzieci.

Dzieci myślały o złocie, kamieniach szlachetnych i starożytnych artefaktach, ale w końcu jedno z nich odpowiedziało: “Czy to nie miłość do natury i wiedza o tym, jak żyć w harmonii ze światem?”

Liczyrzepa uśmiechnął się szeroko. “Dokładnie tak,” powiedział. “A teraz, kiedy znacie odpowiedź, jesteście strażnikami tej wiedzy. Dzielcie się nią z innymi i pomagajcie chronić nasze góry.” 

Dzieci wróciły do domu przemienione. Z głowami pełnymi opowieści i sercami wypełnionymi nowym zrozumieniem, stały się opiekunami przyrody, przekazując legendę o Liczyrzepie i jego mądrości kolejnym pokoleniom. A jeśli kiedykolwiek odwiedzicie Karkonosze i Błędne Skały, pamiętajcie, że największym skarbem jest szacunek do natury i wiedza, jak żyć w zgodzie ze światem.

I tak, legenda o Liczyrzepie w Błędnych Skałach żyje do dziś, przypominając wszystkim o ważności ochrony przyrody i dzielenia się mądrością z innymi.

Błędne Skały - zdjęcia

Błędne Skały - filmik

Przejście labiryntu Błędne Skały

Po deszczu, ale było bardzo fajnie

prev next
  • Świetnie umiemy doradzić co zwiedzić!
  • Jesteśmy w samym centrum historycznej części Kudowy
  • Duży ogród, bezpłatny parking
  • Sauny i jacuzzi
  • Bezpłatny bufet kawowy

Jeżeli zainteresowały Cię atrakcje Kudowy i okolicy, zobacz jakie przygotowaliśmy oferty pobytowe w naszej Villi na różne pory roku TUTAJ

Villa Antica Kudowa-Zdrój
Atrakcje turystyczne Kudowy i Gór Stołowych na wyciągnięcie ręki

Błędne askały, atrakcje turystyczne, kudowa, kudowa zdroj, góry stołowe