Wieża Widokowa na Orlicy

Atrakcje Kudowy-Zdrój, Gór Stołowych i okolic

Wieża Widokowa na Orlicy

Wieża widokowa na Orlicy została wybudowanapo polskiej stronie szczytu, ok. 50 metrów od szczytu góry, przy samym pasie granicznym z Czechami. Wieża powstała jest w miejscu dawnego schroniska i drewnianej wieży wybudowanej przez Heinricha Rübartscha w XIX wieku. Ma ona konstrukcję drewnianą, z kamienną podstawą, która została wykończona rodzimym łupkiem, tym samym, którego użyto przy budowie historycznego schroniska na Orlicy. Szczyt Orlicy zaliczany jest do Korony Gór Polski, Diademu Polskich Gór, a także Korony Sudetów Polskich.


W marcu 2023 wybraliśmy się na przepiękny spacer z Zieleńca do Wieży Widokowej na Orlicy i zrobiliśmy dla Państwa mnóstwo zdjęć, które prezentowane są w galerii poniżej. Ośnieżona droga, szum drzew i ten zapach jodeł i baśniowe widoki z wieży na bardzo długo zostaną nam w pamięci. Jeżeli przyjeżdżają Państwo do nas odpocząć na łonie natury i naprawdę uciec od miasta, to ten spacer jest dla Was idealny. 


Ciekawostka 1:

Spacer do Wieży rozpoczyna się tuż obok kamienia upamiętniającego Heinricha Rübartscha. Heinrich Rübartsch był potomkiem czeskiej rodziny uchodźców z południowego regionu Czech Pravoslawa i Radomily Rybařów, którzy nie chcąc wyrzec się wyznawanej od pokoleń wiary protestanckiej, musieli opuścić rodzinne strony i osiedlili się we wsi Niwa leżącej między Polanicą a Wambierzycami.

Heinrich urodził się w Niwie w 1852 r. pod nazwiskiem Rübartsch, gdyż rodzice zmienili brzmienie nazwiska z czeskiego na niemieckie. Po zdobyciu zawodu piwowara udał się na wędrówkę po Niemczech, aby doskonalić się w wyuczonym fachu. W latach 70. XIX wieku, po śmierci starszego brata Józefa, po którym przejął gospodę, osiedlił się w Zieleńcu i stał się oberżystą. W 1882 r. wybudował na szczycie Orlicy 16-metrową drewnianą wieżę widokową, obok której postawił małą gospodę

Gasthaus zur Hohen Mense. Od tego czasu przeniósł się na Orlicę, a gospodę w Zieleńcu pozostawił swojej rodzinie. Następnie na Orlicy wybudował nowe, duże schronisko górskie Hohe Mense-Baude, które prowadził aż do śmierci. Był propagatorem czynnego wypoczynku oraz prekursorem turystyki i narciarstwa w rejonie Orlicy i Zieleńca. Już pod koniec XIX w. jeździł na nartach, które otrzymał od księcia Colloredo-Mansfelda z Opočna. Jazdę na bukowych deskach, długich wówczas na 240 cm, z rzemiennymi wiązaniami i tylko jednym kijkiem opanował po mistrzowsku.


Ciekwostka 2:

Na szczycie Orlicy turystów może zaciekawić pomnik, który upamiętnia wizytę cesarza Józefa II, Fryderyka Chopina oraz prezydenta Ameryki Johna Quincy Adamsa. Z Orlicy możemy wrócić do Zieleńca tym samym zielonym szlakiem w około 40 minut. Dłuższy wariant to czerwony szlak przez Czechy.


Ciekawostka 3:

Orlica to najwyższy szczyt w Górach Orlickich w paśmie Sudetów po polskiej stronie. Jego wysokość to 1084 m n.p.m. Najwyższe wzniesienie całego pasma jest po stronie czeskiej i nazywa się Wielka Destna. Wierzchołek naszej Orlicy znajduje się również w Czechach, po czesku nazywa się on Vrchmezí. Pomimo, że najwyższy wierzchołek jest już w Czechach i tak Orlica znalazła się w Koronie Gór Polski, jako najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich. Natomiast najwyższym w ogóle szczytem całego pasma Gór Orlickich jest czeska Velka Destna, która liczy 1115 m n.p.m.

O wieży:
Wieża oddalona jest o ok 50m od samego szczytu Orlicy (1084 m n.p.m.). Ma wysokość aż 25,5m, natomiast wysokość platformy widokowej to 17,7m. Jest to głównie konstrukcja drewniana z kamienną podstawą do której budowy został wykorzystany rodzimy łupek.


Co można zobaczyć z wieży?
Z najwyższej platformy widokowej turyści mogą się cieszyć  przepięknym widokiem na Góry Orlickie, Bystrzyckie, Stołowe, Sowie, Bardzkie, Masyw Śnieżnika oraz wiele innych. Przy bardzo dobrych warunkach pogodowych, turyści mają szansę podziwiać Karkonosze, oraz oddaloną o ponad 60 kilometrów w linii prostej Śnieżkę.


Jak dojść/dojechać na rowerach do wierzy? 

Dostęp do wieży jest bardzo prosty, nie wymaga to żadnego zaawansowanych umiejętności. Do wieży prowadzą dwa szalki: zielony i czerwony. Spacer po szutrowej drodze w jedną stronę zabierze nam około godziny , jest to około 2 kilometry. Jednym, szlakiem zielonym od Kamienia Rübartscha znajdującego się w zachodniej części Zieleńca lub drugim, szlakiem czerwonym biegnącym częściowo po czeskiej stronie i przechodzącym przez szczyty Serlich (1027m n.p.m.) oraz (Zielony Garb 1026m n.p.m.). W tym drugim przypadku czerwonego szlaku można również skorzystać z jednej z dwóch kolei linowych (Gryglówka i Nartorama), które dostępne są dla ruchu turystycznego w okresie wiosenno – jesiennym.  Z Orlicy turyści mogą wybrać zielony szlak lub aby urozmaicić wędrówkę, wybrać szlak czerwony przez Czechy.   Rekomendowanym miejscem do pozostawienia auta jest Parking zlokalizowany przed Hotelem Zieleniec z którego dojście do szklaku zajmuje nie więcej niż 5 min.


Dla rowerzystów:

Na szczyt można wjechać również rowerem, zarówno od strony polskiej jak i czeskiej. Warto dodać, że tuż obok wieży rozpoczyna się jedna z dusznickich pętli single track Glacensis, którymi możemy zjechać aż do centrum Dusznik-Zdroju.


Dla miłośników nart biegowych:

Zimą miłośnicy nart biegowych mogą dotrzeć tu trasami od Kamienia Rubartscha i dalej ruszyć w kierunku Masarykovej Chaty.


Informacje praktyczne:
  • Turyści mogą skorzystać z ław ze stołami, miejsc postojowych dla rowerów, a także osłoniętego pomieszczenie, które pozwoli uchronić się przed wiatrem, deszczem czy śniegiem.
  • Rekomendowanym miejscem do pozostawienia auta jest Parking zlokalizowany przed Hotelem Zieleniec z którego dojście do szklaku zajmuje nie więcej niż 5 min.
  • Szlak zielony znajdą Państwo na mapce poniżej, jest on bardzo dobrze oznakowany w Zieleńcu.

Villa Antica Kudowa-Zdrój
Atrakcje turystyczne Kudowy i Gór Stołowych na wyciągnięcie ręki

Pensjonat Kudowa Zdroj Pensjonaty Spa Kudowa Hotele Wille Noclegi dla grup wycieczki integracyjne wakacje majowka wielkanoc boze cialo jesien